Kontakti | Sākumlapa                      lat | rus | eng
 / APZAĻUMOŠANA /

Kas ir dārzs?

Ienākot jūsu mājā pirmo ko ievēro – dārzu!

 

Vienalga, vai tas ir šķietami haotisks vai arī elegants un klasisks, dārzs vienmēr ir radīts rūpīgas plānošanas rezultātā. Iepriekš plānojot, var izveidot brīnišķīgu dārzu, kas rada stila un vienotības, līdzsvara un proporciju izjūtu, - tātad harmonisku veidojumu, kam ir liela nozīme cilvēka dzīvē kā atslodzes un atpūtas elementam.

 

Nokūstot sniegam pavasarī pirmās mūs uzrunā sīpolpuķes – baltās sniegpulkstenītes, zilās zilsniedzītes un dažādās krāsās krokusi. Tad pamazām savus zaļos deguntiņus no zemes parāda narcises, tulpes, fritilārijas.

 

Daba mostas.

 

Bet, ak, vai, pēc biezās sniega kārtas zālājs tā kā īsti negrib vēl rādīt savu skaisto zaļo krāsu. Ēnainās un mitrākās vietās vairāk parādās sūna, nevis skaists zaļš zelmenis. Palīdzēsim viņam. Zālājs vēlas lai to sakopj – iztīra, paretina, pabaro un atjauno.

 

Retināšana – sadalot augus, parādās vieta jauniem dzinumiem.

         

Tīrīšana - tas nenozīmē no virspuses novākt pērnā gada lapas un sauso, atmirušo zāli, bet gan rūpīgi no augsnes virskārtas novākt atmirušās auga daļas un citus atkritumu sablīvējumus, kas aizkavē zālāja augšanu. Iznīcina / samazina sūnas augšanas iespējas.

 

Ir vēlams katru pavasari, pēc zālāja vertikulēšanas – piesēt. Mēslošana ir obligāta, lai zāliens var atjaunoties.

         

Pēc šādas darbību veikšanas zālājs jums būs pateicīgs un priecēs jūs visu vasaru, bet atcerieties, ka tas ir regulāri jāpļauj. Zālāja augstumu regulāri vajadzētu uzturēt 4-6 cm augstu, un katrā pļaušanas reizē nedrīkst nopļaut vairāk kā 1/3 garuma.

 

Pirms rudens iestāšanās augusta vidū septembrī – būtu nepieciešams veikt tīrīšanu un mēslošanu, tā zālājam būs vieglāk pārziemot.

 

Neaizmirsīsim sakopt un pabarot košumkrūmus. Lai krūmi skaisti ziedētu tie pareizā laikā jāapgriež un jāretina. Parasti apgriešana stimulē jaunu dzinumu veidošanos.

 

Ziemcietes mūs iepriecina ar savu skaisto lapotni vai dažādu krāsu un izmēru ziediem no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim. Dažas ziemcietes savu dekoravitāti sasniedz tikai pēc dažiem gadiem un paliek krāšņākas ar katru gadu. Savukārt dažas pēc 2-3 gadiem vairs neizskatās izcili skaistas, kā no sākuma, tās ir īsmūža ziemcietes, kuras vajag atjaunot.

 

Rozes prasa rūpīgu un regulāru kopšanu. Regulāri jāizgriež noziedējušie ziedi, rudenī pareizi jāsagatavo ziemai, bet pavasarī laicīgi jāmodina. Jāseko lai neuzbrūk insekti un slimības.

 

Ravēšana – lai dārzs izskatītos pievilcīgi skaists tas regulāri jāravē un jāmulčē. Nezāles konkurē ar krāšņumaugiem – barības un vietas dēļ. Ja ir daudz nezāļu pastāv iespēja savairoties insektiem – viņiem ir kur paslēpties. Insekti apēd augu zaļo masu un pārnēsā dažādas slimības.

 Varbūt jūs vēlaties:

  • papildināt savu dārzu ar jaunu krāšņu stādu;
  • ir vēlme izveidot jaunu apdobi;
  • sastādīt vasaras puķes;
  • esošās dobes liekas pārāk vienmuļas un gribās kaut ko pārveidot, bet īsti nezināt kā...

 

Ja jums nav laika un nav pietiekošu zināšanu un vēlmes dārza kopšanā, uzticiet šo darbu – dārzniekam!!!

 

 

  

Izstrādāts:evolution.lv